Wraz z ciągle rosnącym popytem na żywność i minimalizowaniem ilości osób, które rolnictwem i chowem zwierząt się zajmują, zwiększa się ryzyko spożywania zanieczyszczonej żywności. Wszystkiemu winne są nawozy stosowane dla ochrony plonów oraz ich utrzymania w świeżości przez długi czas. Nie sposób wyobrazić sobie dalekich transportów, ogromnych ferm, gdzie nie są stosowane środki chemiczne zapobiegające epidemiom i wspomagające wzrost. Każda ze stosowanych substancji ma korzystnie wpłynąć na przychody danego przedsiębiorstwa i tak też się dzieje. Niestety to, co dobre dla właściciela danego gospodarstwa, może okazać się zabójcze dla konsumenta. Jak unikać zanieczyszczonej żywności i nie nadwyrężać swojego zdrowia?
1.Patrz na kraj pochodzenia
Niejednokrotnie niezwykle zdrowe produkty pochodzą z obszarów zanieczyszczonych przez fabryki bądź wycieki ropy naftowej. W rezultacie do swojego organizmu dostarczamy wraz z nimi metale ciężkie. Wśród produktów, na które należy zwrócić uwagę znajduje się m.in.: tuńczyk, spirulina, łosoś, nasiona chia.
2.Barwa – intensywny kolor i zanieczyszczona żywność
Zazwyczaj wybieramy tego pomarańczowego łososia, tymczasem tak wyrazista barwa jest oznaką jego dodatkowego barwienia. Zawsze, gdy wybieramy mięso powinniśmy znać jego standardowy kolor. Pozwoli nam to na określenie, czy producent koloryzuje rzeczywistość, czy też faktycznie drogi łosoś pochodzi z wysokiej jakości łowiska.
3.Data przydatności
Świeżo wyciskany sok bez konserwantów i barwników, którego data przydatności do spożycia kończy się za trzy lata? Z pewnością nie jest to dobry wybór.
4.Eliminowanie słodzików
Słodziki w określonych normach dopuszczone są do spożycia. Niestety, regularne zjadanie licznych produktów, do których zostały dodane z pewnością nie przyczyni się do zachowania zdrowia. Wiele badań wskazuje, że słodziki mogą wykazywać właściwości kancerogenne i prowadzić do nowotworów.
5.Znaki jakości
Znaki jakości produktu świadczące o środowisku, w jakim powstało będą działały na naszą korzyść. Warto wybierać produkty pochodzące od zwierząt z wolnego wybiegu i stawiać na rośliny, które hodowane były w jak najmniej zmodyfikowanych warunkach. Często nie będą one tak efektywnie wyglądały, ale czy jabłka rosnące w babcinym sadzie są idealne?
6.Wybierz mniejsze zakłady
Masowa produkcja wywołuje konieczność używania wielu substancji chemicznych. Korzystając z niewielkich dostawców i domowych gospodarstw, mamy pewność, że kupowane produkty są naprawdę wysokiej jakości, a rolnik dołożył wszelkich starań by przede wszystkim smakowały, a nie tylko dobrze wyglądały.
7.Dokładne mycie a zanieczyszczenia żywności
Choć nie jesteśmy w stanie pozbyć się metali ciężkich, czy środków wbudowanych w roślinę, myjmy dokładnie warzywa przed spożyciem. Uda nam się pozbyć chociaż wierzchnich środków chemicznych.
8.Nie przechowuj warzyw w folii
Przechowywane w folii warzywa to gwarancja przekształcenia obecnych w nich azotanów w niebezpieczne dla zdrowia azotyny, a tego chcemy uniknąć.
9. Mądry Polak po szkodzie
Czyli wprowadź do swojej codziennej diety produkty o działaniu oczyszczającym, które wspomagają detoksykację organizmu. Pomorze tu pokrzywa, skrzyp, zielony jęczmień, spirulina i wiele innych, zaliczanych do kategorii super food.
Reasumując – nie da się całkowicie wyeliminować zanieczyszczonej żywności z naszych jadłospisów. Możliwe jest jednak zminimalizowanie jej spożycia, co z pewnością uda się, gdy zaczniemy wybierać kameralną produkcję żywności, a nie jej masowe odpowiedniki. Zyska na tym nie tylko nasze zdrowie, ale i kubki smakowe.