W dzisiejszych czasach zdecydowanie najpopularniejszą formą dokonywania zakupów odzieżowych są zakupy w sklepach online. Dokonywanie zakupów w taki sposób oznacza przede wszystkim większy wybór. Asortyment w sklepach online jest z reguły większy, gdyż wystawiany na nim jest każdy przedmiot, który znajduje się w magazynie danego sklepu. Sytuacja w sklepach stacjonarnych jest pod tym kątem trudniejsza, ponieważ powierzchnia sklepu okazuje się być sporą barierą w kontekście wystawienia dużej ilości towaru na półkach. Niestety, wraz ze sklepami sprzedającymi prawdziwe i oryginalne markowe rzeczy, pojawiła się plaga sklepów handlujących podróbkami. Jak odróżnić sklep sprzedający podróbki od sklepu sprzedającego oryginały, jeśli kompletnie się na tym nie znamy? Sposobów jest kilka.
1. Wygląd i jakość strony sklepu internetowego
Po pierwsze – skupmy się na zawartości strony. Z reguły sklepy sprzedające podróbki będą wyglądały kiepsko pod kątem wizualnym. Sprzedawcy podróbek są świadomi tego, że ich strona prędzej czy później zostanie usunięta. Z tego właśnie powodu, rzadko przykłada się wagę do aspektów wizualnych sklepu internetowego. Często pojawiają się nawet błędy w pisowni, a obsługa klienta praktycznie nie istnieje. Takie sygnały powinniśmy traktować alarmująco – prawdopodobnie znaleźliśmy się na stronie z podróbkami.
2. Regulamin
Kolejnym aspektem, któremu należy poświęcić szczególną uwagę jest regulamin, z którego dowiemy się praktycznie wszystkiego. W regulaminie zawarte będą zapisy na temat tego, czy ów sklep internetowy posiada w ogóle jakikolwiek magazyn. Najprawdopodobniej nie będzie istniał żaden magazyn, w którym znajdują się przedmioty zawarte w ofercie sklepu. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty – strony sprzedające podróbki stosują tak zwany dropshipping. Oznacza to, że właściciel takiego sklepu jest wyłącznie pośrednikiem pomiędzy Tobą, a firmą produkującą i sprzedającą podróbki na skalę światową. Sprawa jest bardzo prosta. Kupujesz na stronie jakiś przedmiot, właściciel strony otrzymuje pieniądze i na Twoje dane zamawia dany przedmiot od firmy zajmującej się produkcją podróbek.
3. Czas oczekiwania
Jak już wcześniej wspominałem, popularną praktyką dla sklepów sprzedających podrobione przedmioty jest dropshipping, który jest jednak bardzo czasochłonny. Towar zamawiany przez nas niby w sklepie polskim, tak naprawdę dociera do nas z Chin, przez co proces znacząco się wydłuża. Jeśli czas oczekiwania na towar wynosi ponad tydzień – coś jest nie tak. Często na sklepach z podróbkami czas oczekiwania oscyluje w granicach miesiąca, co tylko dobitnie świadczy o tym, jak długą trasę musi pokonać zamówiony przez nas produkt, aby trafił w nasze ręce.
4. Strony trzecie weryfikujące sklepy
Popularną metodą weryfikacji jakości sklepu internetowego są także strony trzecie. Usługi z zakresu weryfikacji takich stron oferuje chociażby opineo czy też trustpilot. Na tym etapie weryfikacji musimy być jednak bardzo ostrożni. Jeśli właścicielowi sklepu z podróbkami naprawdę zależy na tym, aby na swój przekręt nabrać jak największą ilość osób, może on przeznaczyć swoje własne środki na działania zakłamujące wyniki jakości na tego typu stronach. Opłaca on po prostu osoby, które wystawiać będą nieprawdziwe, pochlebne opinie.
Wygląd strony internetowej od razu rzuca się w oczy. Wyglądają one jakby powstały wczoraj.