Praca zdalna jeszcze do niedawna dla wielu osób była spełnieniem marzeń. Na pracę w tym trybie mogły sobie pozwolić nieliczne osoby. W tej grupie byli pisarze, architekci czy korektorzy. Obecnie bardzo rozszerzyła się lista zawodów, które można wykonywać we własnym domu. Zmieniło się także nastawienie pracodawców do tego trybu pracy i coraz więcej dużych firm, zgadza się na to, aby pracownicy część zadań wykonywali poza siedzibą przedsiębiorstwa.
Co jest najbardziej charakterystyczne dla pracy zdalnej?
Praca zdalna wykonywana jest poza biurem a pracownik nie pozostaje w bezpośrednim kontakcie ze swoim przełożonym. Najczęściej taka praca wykonywana jest we własnym domu. Nic nie stoi też na przeszkodzie aby osoby pracujące głównie z pomocą komputera wykonywały swoje zadania w kawiarni, biurze coworkingowym czy na powietrzu. Istnieją także posady, które polegają na odbieraniu telefonów i można to robić w dowolnym miejscu. Poza biurem firmy pracują także przedstawiciele handlowi, którzy zwykle przemieszczają się po kraju, w ramach własnego rejonu. Praca w typowym trybie home office wyklucza więc konieczność codziennego przemieszczania się do biura i z powrotem. Dla wielu osób jest to duża oszczędność pieniędzy i czasu. Kolejnym ważnym plusem jest pewna niezależność czasowa. Zwykle nie wymaga się od pracowników zdalnych aby pracowali w określonym przedziale czasu. Takie osoby nie muszą więc wstawać wcześnie rano. Oczywiście zawsze obowiązują je nieprzekraczalne terminy na wykonanie określonych projektów.
Dlaczego mimo tylu zalet praca zdalna nie zawsze się sprawdza?
Obecnie wiele osób miało już okazję pracować zdalnie i nie wszyscy dobrze radzą sobie w tym trybie pracy. Wydawać by się mogło, że jest to idealna sytuacja. Pracujemy w ulubionym miejscu, nie musimy się specjalnie przygotowywać, czujemy się swobodnie. Okazuje się jednak, żę wiele osób osiąga słabe efekty w takiej pracy i szybko popada w wypalenie zawodowe. Przede wszystkim praca w domu niesie ze sobą liczne pułapki pod postacią pozornej niezależności czasowej. Gdy pracownik nie ma narzuconych określonych godzin pracy, często swoje obowiązki odkłada w nieskończoność, by w popłochu kończyć je w ostatniej chwili. W domu trudno jest o skupienie, bo występują liczne czynniki rozpraszające. Aby efektywnie pracować zdalnie trzeba się więc odciąć od takich rozpraszaczy jak: telewizor, dzwoniący telefon, powiadomienia w telefonie czy niezapowiedziane wizyty. Dużym błędem jest też przeplatanie pracy zawodowej z obowiązkami domowymi. W takiej sytuacji pracownik niepotrzebnie się rozprasza a praca trwa dużo dłużej.
Dlaczego praca zdalna źle wpływa na psychikę?
Wykonywanie pracy zdalnej zwykle oznacza izolację. Co prawda nikt nam nie przeszkadza ale jednocześnie brakuje innych osób, z którymi można dzielić się obowiązkami, dyskutować i rozwiązywać problemy. W pracy domowej nie mamy się od kogo uczyć. Jeśli dodatkowo ktoś swoją pracę często przerywa na zadania domowe, to właściwa praca niebezpiecznie się rozciąga i osoba taka ma poczucie, że ciągle jest w pracy. Okazuje się, że przeciętny człowiek potrzebuje pewnego wyodrębnionego bloku czasowego na pracę oraz wyjścia w inne otoczenia. Niestety przy home office po pracy zwykle przesiadamy się na kolejny fotel, by pooglądać telewizję. Dodatkowo w małżeństwach, gdzie tylko jedna osoba pracuje zdalnie, może pojawić się pewien konflikt. Osoba wracająca z typowej pracy, potrzebuje odpocząć w domu a pracownik zdalny po swojej pracy chętnie wyszedł by na zewnątrz.
Praca zdalna miewa różne oblicza i nie u każdego się sprawdza. Z pewnością warto popracować w tym trybie przez jakiś czas, by ocenić czy taka aktywność zawodowa odpowiada osobistym predyspozycjom.
Ja pracuje zdalnie i sobie chwale. Odchodzi wiele problemów. m.in z dojazdem, jedzeniem itd.